środa, 2 lutego 2011

współczesna architektura bio-inspirowana


W 1961 na VI kongresie Międzynarodowej Unii Architektów w Londynie, wybitny włoski architekt – konstruktor Pier Luigi Nervi powiedział:
W przebiegu wieków style zmieniały się stopniowo bądź z przyczyny naturalnej ewolucji kultury, bądź też dlatego, że odkrycia archeologiczne, względnie poznanie innych cywilizacji, spowodowały narodzenie się innych ideałów formalnych lub duchowych. W bardzo odległej przyszłości nasz wiek będzie sławny z tego, że wprowadził styl zgodności z prawami natury” [1, s 15]
Przeglądając dzieła współczesnej architektury i ich inspiracje naturą, można stwierdzić że słowa Pierra Nerviego są jak najbardziej aktualne. Dość popularne jest stosowanie rozwiązań konstrukcyjnych upatrywanych w naturze (trend ten nazywamy bioniką): architekt Norman Foster projektując Hearst Tower na Manhattanie (Nowy Jork, USA) czy też 30 St Mary Axe (Wielka Brytania, Londyn) inspirował się gąbką morską z grupy hexactinellida. a wieżowiec Taipei 101 (Tajpei na Tajwanie) został inspirowany łodygą bambusa. Można także wymienić całą twórczość belgijskiego architekta Vincent'a Callebaut'a, który projektując swoje "farmy przyszłości" obficie czerpie ze świata natury, upatrując dla swoich wizji konstrukcji w skrzydle ważek czy też w pływających liliach wodnych.


Gąbka morska – hexactinellida
Hearst Tower na Manhattanie, (Nowy Jork, USA), 
30 St Mary Axe, Londyn (Wielka Brytania), 
architekt: Norman Foster




Wieżowiec Taipei 101 (Tajpei na Tajwanie), Łodygi bambusa

Źródła:
  1. Trzeciak Przemysław, Przygody architektury XX wieku, Nasza księgarnia, Warszawa, 1976
  2. Barwicka Joanna, Biomimikra: czerpiąc z natury, Green², Numer 2/BiomimetykaISSN 1689-9407
  3. Barwicka Joanna , Architektura Bio-inspirowana Green², Numer 2/Biomimetyka, ISSN 1689-9407




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz