środa, 2 lutego 2011

inspiracje plastrem miodu - elewacje


  Sześciokąt regularny, inspirowany plastrem miodu jest doskonałą formą modułową. Ponieważ główną zasadą przyrody jest ekonomiczność zastosowań - regularne zestawienie graniastosłupów sześciobocznych zapewnia oszczędność pokrycia powierzchni. Graniastosłupy sześcioboczne występują np. w plastrach miodu czy też w strukturze układu naczyniowego roślin.

przykłady graniastosłupów w naturze:
gniazdo szerszeni i plaster miodu



   Graniastosłupy szescioboczne wykorzystywał m. in. amerykański architekt Richard Buckminster "Bucky"Fuller, (autor 48 książek i własciciel 25 patentów, twórca tzw. kopuły geodezyjnej. Kopuły geodezyjne, mające swoje odwołania w budowie kształtu oka muchy, czy też w budowie radiolariianu, również są zbudowane z sześciokąta równobocznego, np. Pawilon Stanów Zjednoczonych na Expo 67.


Pawilon Stanów Zjednoczonych na Expo 67


   Często powielanym odwołaniem do zjawisk istniejących w naturze są budowle inspirowane plastrami miodu. W architekturze możemy znaleźć wiele takich przykładów. Marcel Breuer wykorzystał formę graniastosłupa sześciobocznego w strukturze elewacji budynku st. John's Abbey w Collegeville w Minnesocie (1953-1961) a J. Lebiediew zaprojektował schemat zespołu budynków mieszkalnych opartach na planach sześciokąta.


st. John's Abbey w Collegeville w Minnesocie (1953-1961)





   Graniastosłup sześcioboczny wzorowany na gnieździe szerszeni, czy też plastrze miodu, upodobało sobie wielu architektów XX i XXI w. Szczególnie w XXI wieku możemy zauważyć, że wielu architektów polubiło wykorzystywanie owej struktury, głównie w elewacjach, ale też jako elementy kształtowania przestrzeni we wnętrzu. Przykładami mogą być chociażby elewacja National Aquatics Center "Water Cube" obiektu zbudowanego na igrzyska olimpijskie w 2008 roku w Pekinie, zaprojektowanego przez architektów z PTW Architects (australijskiej firmy architektonicznej) wraz z CSCEC (China State Construction Engineering Corporation) i CCDI (China Construction Design International). Choć podziwiając „Water Cube”nasuwa się oczywista analogia do plastra miodu, to wypełniające wypukłe „poduszki” w elewacji miały nawiązywać do kropi (bąbelków) wody.



"Water Cube" obiekt otwarty w 2008 roku na igrzyska olimpijskie w w Pekinie
PTW Architects, CSCEC ,CCDI


   Struktury oparte na sześciokątach nadają się również do konstrukcyjnego zastosowania w budynkach o dużej kubaturze czy też wysokości. Przykładami mogą być projekty wieżowców m. in. Kompleks International Plaza , który stanąć ma w Tianjing w Chinach (biuro projektowe MAD) czy też siedziba Abu Dhabi Investment Council w Dubaju (biuro projektowe AEDAS). Kompleks International Plaza ma się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni użytkowej 350 tys. m2. Projekt architektów z MAD to prostopadłościenna bryła o nietypowej fasadzie złożonej z szeregu heksagonalnych paneli, zawierających okna o różnej wielkości (okna heksagonalne jak komory w plastrze miodu), co w całości przypomina plastry miodu. Strukturę konstrukcyjną tworzy tu fasada, co według architektów czyni budowlę stabilniejszą. Fasada i różnej wielkości okna stanowią budynek bardziej efektywnym energetycznie.


Projekt Kompleks International Plaza, wizualizacja obiektu oraz rzuty elewacji wraz z rozrysem konstrukcyjnym.

   Siedziba Abu Dhabi Investment Council, która również inspirowana jest budową plastrów miodu, będzie składać się z dwóch 25-metrowe bliźniaczych wieżowców. Zewnętrzna fasada przypominająca plastry miodu służyć będzie schładzaniu budynków. Na dachach zamontowane zostaną systemy fotowoltaiczne, których działanie pomoże w zasilaniu w prąd gigantów, które mają zostać oddane do użytku w 2012 roku.


Siedziba Abu Dhabi Investment Councilwizualizacja i konstrukcja elewacji





Źródła:
  1. Lebiediew J.S. ,Architektura i bionika, Arkady 1983
  2. dezzen  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz